Herşey gibi sevdanın da bir kanunu var

Herşey gibi sevdanın da bir kanunu var

--Reklam--

--Reklam--

Uzun zamandır böyle bir film izlememiştim. Filme gitmeden önce Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. O kadar güzel karakterler ve konusu çok güzeldi. Böyle bir kitabın sinemaya uyarlanması aklımdan bile geçmezdi. Ta ki Osman Sınav’ın 11 yıllık hayali olan böyle bir film projesini düşünesiye kadar. Film o bildiğiniz sıradan filmlerden değil, karakterlerin seçimi, mekan seçimi, replikler, konusu ve ders verici nitelikte olması, her kesimin ve her yaşın izleyebileceği bir film olması yönünden yılın en çok konuşulacak film olmasını sağlayacak ve insanların Umutlarının olmasına yön verecektir.

Filmin fragmanında dediği gibi “Herşey gibi sevdanın da bir kanunu var.Sevenleri hiçbir kuvvet ayıramaz.” Şimdilerde belkide böyle bir sözü edebilecek çiftlere rastlamak zor. Filmdeki aşkı yaşayan erkek ve bayan izledikten sonra, erkeklerin “Böyle bayanlar var mı?”, bayanlarında “böyle erkekler var mı?” diye düşünmesidir. Neden mi? Çünkü filmdeki Münire karakterindeki bayan eşinden gizli eskimiş ayakkabılarını tamir ederken, eşi onun için aldığı yeni ayakkabıları istemiyor ve diyorki “Ayakkabılar eskir.Her şey eskir. Bak Sen hala sevdiğim adamsın, sen eskime…” Ve aldığı ayakkabıyı ve mantoyu aldığı yere geri götürüyor. Sizce böyle bayanlar hala var mı? Yoksa bile Osman sınav “İnsanlara umut olsun” diye yaptık diyor. Mustafa Kutlunun Uzun Hikayesni bir vefa borcu olarak çeken Osman Sınav, hem düşünce olarak hemde ortaya koyduğu böyle başyapıt bir film olarak helal olsun demekten başka birşey gelmiyor içimden.

Kenan İmirzalıoğlu’nu yıllardır görmediğimiz bir karakterde ve bayanların mutlaka izlemesi gereken bir erkek, bir eş, bir koca  nasıl oluruna cevap olacak karakter. Tuğçe Kaza’ın ise bir bayan olarak nasıl bayan olunur, eşini maddi hiçbirşey gözetmeden nasıl sevilire yanıt olacak bir karakter.

Sıcacık ve iyi insanların anlatıldığı Uzun Hikaye filmi, şimdilerde yaşanmayan o aşkı insanlara umutlandırmak açısından ve hayata bakış açılarını değiştirmek açısından yılın en iyi filmidir, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Filmin fragmanı ve özeti için: Uzun Hikaye Sinema Filmi


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

herşey gibi sevdanında bir kanunu var,uzun hikaye film replikleri,her şey gibi sevdanında bir kanunu var

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir