Yurtdışından telefon getirenlere IMEI internet kayıdı

Yurtdışından telefon getirenlere IMEI internet kayıdı

--Reklam--

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yurtdışından telefon getirenlerin artık internet ortamından IMEI kaydını yapabileceğini müjdeledi.

--Reklam--

IMEI kaydı resmi olarak turkiye.gov.tr üzerinden BTK IMEI Kayıt başlığında https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinde başladı. Kayıt öncesi gerekli yatırmanız gereken 100 TL’lik harç hangi bankalara nasıl yatırılması gerekiyor. Maliye Bakanlığı ve BTK’nın bize verdiği bilgiler eşliğinde ulaştık. 100 TL’lik IMEI kaydı vergisini aşağıdaki tüm bankaların şubelerinden ya da internet şubesinden 9151 vergi kodlu yolcuceptel açıklaması altında ödeyebilirsiniz: İşte o bankalar:

– Halk Bankası
– Vakıfbank
– Bank Asya
– Anadolu Bank
– Aktif Yatırım Bankası
– Alternatif Bank
– Türkiye Finans Katılım Bankası
– Albaraka Türk
– Tekstilbank
– TEB
– Turkish Bank
– Ziraat Bankası
– İş Bankası
– Garanti Bankası

IMEI kaydı nasıl olacak?

1- Yurt dışından getirilen telefon için 100 TL’lik harç vergi daireleri ya da bankalara yatırılması ve dekontun saklanması gerekecek.
2- E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr sitesinden BTK’nın başlığı altında IMEI sayfasına girilecek ve kişisel bilgilerle, pasaport bilgileri ve ödeme dekontu bilgilerinin doldurulması gerekecek.
3- BTK’nın kendi sistemi, vatandaşın ödeme bilgisini ödemenin yapıldığı bankadan, pasaport bilgisini emniyet genel müdürlüğünden anlık olarak doğrulayarak IMEI kaydını otomatik gerçekleştirecek.

Yurtdışından getirilen telefonlarda IMEI kaydı için aranan şartlar ise şöyle:
1- IMEI kaydı yapılacak tarihten 2 yıl öncesine kadar ilgili kişinin pasaportuna başka bir telefon işlenmemiş olması gerekmektedir.
2- Yurt dışından geliş tarihinden itibaren geçen süre 30 günü aşmamış olmalıdır.

Bu iki şartı yerine getiriyorsanız yurtdışından getirilen telefonun IMEI kaydını harcınızı ödedikten sonra kendiniz de yapabileceksiniz.

IMEI sorgulama için aşağıdaki şu iki linkten birini kullanabilirsiniz:
– http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php
– https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Kaynak: http://pcextra.com.tr/haber/2012/10/yurtdisindan-telefon-getiren-imei-kaydini-artik-e-devletten-yapabilecek/


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

imeyil sorgulama,imei kayit,imei sorgulama,mcks gov tr imei sorgu,telefon actırma,telefon vergisi,yurtdısı telefon harcı,yurtdışı telefon kayıt,www mcks gov tr/tr/imeisorgu php,telefon harcı hangi banka

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir