Cari Açık Nasıl Azalır?

Cari Açık Nasıl Azalır?

--Reklam--

--Reklam--

61.Hükümet Ekonomik Programı açıklandı. Haziran ayı verilerine göre Cari Açığın giderek artması ile ilgili programda yer verildi. Cari Açık Nasıl Artıyor? Cari Açık Nasıl Ortaya Çıkıyor? Cari Açık Nasıl Azalacak? Cari Açığı Azaltmanın Yolları Neler? İthal mallar nasıl azalacak? gibi sorulara cevap bulacağız.
Cari Açık
Cari açığın bilimsel tanımı; Bir ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olmasıdır.
Cari açık bir ülkenin ürettiğinden fazla harcaması anlamına gelir. Ürettiğinizden fazla yaptığınız bu harcamayı diğer ülkelerden borçlanarak karşılarsınız. (Süleyman Yaşar-Sabah Gazetesi Yazarı)

Cari Açığı Neler Etkiliyor

  • Enerjide dışa bağımlılığın yüzde 74’ler seviyesinde olduğu ülkemizde, petrol ve doğal gazın neredeyse tümü, kömürün ise beşte biri ithal edilmektedir. Bu nedenle uluslararası enerji fiyat hareketleri Türkiye’nin cari açığını doğrudan etkilemektedir.
  • Özellikle son dönemlerde hızlı büyüyen ve yüksek teknolojiye dayalı sektörlerin girdi kullanımındaki dışa bağımlılığı, cari açıktaki artışın bir diğer nedenidir.

Cari Açık Nasıl Azalacak
Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payının artırılmasına ve nükleer santrallerin kullanılmasına yönelik başlatılan çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.

İthal mallar nasıl azalacak?
İthal mallarının azalması için özellikle yüksek teknoloji üretmemiz ve ihraç edebilecek düzeye geldiğimizde ithal malların alımı da azalacaktır. Tüketim toplumundan çok üreten toplum olduğumuzda ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız olduğunda ithalatımız azalacak ve Cari Açık azalmış olacak. Türk yatırımcılarına ve türk firmalarına düşen görev ise; yatırımlarını enerji kaynakları üretimi, teknoloji üretimi gibi alanlarda olmasına önem vermelidirler.


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

cari açık nasıl azaltılır

You may also like...

1 Response

  1. 18 Temmuz 2011

    Cari Açık Nasıl Azalır?…

    Cari Açık Nasıl Azalır? |…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir