Yüksek Öğrenim Kurumu Mezunlarında Askerlik Hizmeti

Yüksek Öğrenim Kurumu Mezunlarında Askerlik Hizmeti

--Reklam--


Üniversiteden mezun olan öğrencilerde şu soru sorulmaya başlanıyor;“Acaba askere ne zaman gideceğim?” işte yüksek öğretim yapanlar için askerlik hizmet süresi ve zamanları aşağıda açıkladım.

--Reklam--

Askerlik Kanununda değişiklik yapılmasına dair YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU MEZUNLARINA SEVK TEHİRİ HAKKI VEREN 5713 sayılı Kanun 28.11.2007 tarihinde kabul edilmiştir.Buna göre 4,5,6 Yıllık bir Üniversiteden(Lisans) mezun olan öğrencilerin askerliği Mezuniyet Tarihi+2 YIL,Yüksek Lisans Mezunları ise Mezuniyet Tarihi+1 YIL,DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI ise Sevk Tarihi Hakkı Yoktur ve Askerlik Hizmetini yapmak durumundadır.


Açıklamalar:

– Söz konusu Kanunun getirdiği sevk tehiri hakkını kullanabilmek için, yararlanma isteğini belirten dilekçe en yakın askerlik şubesine ibraz edilir veya posta vb. şekilde ulaştırılır.

Kanunun amacı, lisans ve yüksek lisans mezunlarına bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

Yurtdışı lisans ve yüksek lisans mezunlarına, denklik işlemleri için ayrıca denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilmiştir. Denkliği tanınanlardan lisans mezunlarına 2 yıl (mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçmeden), yüksek lisans mezunlarına 1 yıl (mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçmeden) sevk tehiri hakkı, denklik tanınma tarihinden itibaren verilir.

Verilen erteleme süresinin bitim tarihi, hiçbir zaman yükümlülerin 33 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez.

– Yukarıda belirtilen öğrenim kurumlarında okuyanların askerlikleri öğrenim süresi boyunca ertelenir. Ancak, bir öğrenim kurumundan mezun olup, aynı seviyedeki başka bir öğrenim kurumuna başlayanların ertelemeleri yapılmaz. Örneğin, yüksek lisans mezunu bir yükümlü başka bir yüksek lisansa başlarsa askerliği ertelenmez.

Ayrıca;

Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek okul mezunlarının askerlik hizmet süreleri 1076 Sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunuyla düzenlenmiştir. Bunlardan yedek subay olanların hizmet süreleri on iki ay, kısa dönem erbaşların ise altı aydır.

Dört yıldan daha az süreli yüksek okul mezunları ise 1111 Sayılı Askerlik Kanununa tabidirler ve askerlik hizmet süreleri on beş aydır. Bakanlığımızca askerlik hizmet süresinin değiştirilmesi hususunda bir çalışma bulunmamaktadır.


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

BALIK RESİMLERİ,universite mezunu askerlik,lisans mezunu askerlik,üniversite mezunları askerlik,lisans mezunları için askerlik,lisans mezunları askerlik,üniversite mezunları için askerlik,doktora mezunu askerlik,üniversite mezunlarına askerlik,lısans mezunlarına askerlik

You may also like...

4 Responses

 1. Bedih TANYERİ dedi ki:

  yuksek okul mezunları neden askerlgi tam yapıyur.Neden 9ay biz askerlik yapmıyuruz.Bizim ne sucumuz var.sucumuz 2 yıllık okumakmı.o zaman 2 yıllıkları kapatsınlar.

 2. Bedih TANYERİ dedi ki:

  bizde 9ay askerlik yapmak istiyuruz.

 3. ikinci adam dedi ki:

  cunku yuksek okul mezunlari lisenin devami niteliginde okul olarak gorulmektedir.Ve turkiyede egitim celiskili olarak devam etmekte yani devklet hem imam hatip liselerine karsiyken hemde onlari yetistirmektedir.

 4. saıt dedi ki:

  kardesler
  bende 2 tıl üni. okudum ama sizin gıbı alanmadım ozaman sağdece ılkokul mezunları asker olsun.komık deme 15 ay nedırkı yasadıgın devlet ıcın zaten krız var ıs bulmak zor.hıcolmazsa askere gıder aylak kalmazsın demı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir