İşten Ayrılana 2000$ Rüşvet Teklifi

İşten Ayrılana 2000$ Rüşvet Teklifi

--Reklam--

Tony Hsieh, ünlü ayakkabı, giyim ve aksesuar  ürünlerini sunan sanal ayakkabı mağazasının kurucusu. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmasındaki en büyük neden; Ücretsiz çift taraflı kargo yani hem ürünü aldığınızda hemde iade edeceğinizde müşteriden ücret alınmıyor.

--Reklam--

Çalışanlarına verdiği değer ise; Türkiye şartlarında bakıldığında Türk işverenlerin utanacakları bir durum. Çünkü Zappos firması oluşturduğu şirket kültürünu korumak için büyük bir çaba sarf ediyor.

İşe alınacak kişi öncelikle 2 haftalık oryantasyon sürecinden geçiyor ve sonrasında iş başı yapacak çalışanına işten hemen ayrılması için 2000$ rüşvet teklif ediliyor. Parayı kabul eden kesim işe başlamadan ayrılıyor. Bunu yapmalarının sebebi ise; çalışanlarının sadakatlerini ve bu firmada  gerçekten çalışıp çalışmamalarını ölçmek. Şimdiye kadar %30’luk bir kesim bu parayı kabul etmiş.

İşte Türk işverenleri kalifiye eleman bulamamaktan şikayet ederler, işten ayrılmalarının artışının nedenlerini araştırırlar.  Zappos firması bunu çözmüş görünüyor, çünkü bu başarısı ile Amazon firmasının ilgisini çekmiş ve firmayı satın almış. Sorun arayan ve çözüm bulamayan Türk şirketleride umarım bundan ders alırlar.


Okumadan Geçmeyin:

You may also like...

1 Response

  1. 4 Temmuz 2011

    İşten Ayrılana 2000$ Rüşvet Teklifi…

    Türkiye şartlarında bakıldığında Türk işverenlerin utanacakları bir durum….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir