My Ekran.Net

Abone ol

Google Logo Tasarımcısı Dennis Hwang

26 Haz 2008 | Kategoriler : internet | 1 Yorum Var
Etiketler: , , , , ,

--Reklam--

Ülkemizde olmak üzere her yıl Google Bayram ve Önemli günlerde Google Logosunu değiştiriyor.Peki Google kim tarafından tasarlanmıştı? O meşhur Google logolarını ve bugün bir marka haline gelmesini kim sağlamıştı.işte Google’un tasarımcısı Dennis Hwang nasıl tasarlamış ve çalışmalarını nasıl yapmış öğrenin.

Google logo imajları, Google Web tasarımcısı Dennis Hwang tarafından tasarlanıyor ve Hwang’ın çalışmaları, Google giriş sayfasında milyonlarca kişi tarafından görülüyor.29 yaşındaki Dennis, çizimlerini “doodles” olarak adlandırıyor.

Dennis, 2000 yılından bu güne, dünya genelindeki etkinlik ve önemli günleri sitenin giriş sayfasındaki Google logosu ile bütünleştirerek tasarladığı doodles imajları ile kutladı ve hatırlattı.

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Noel gibi olaylar her yıl tekrarlanıyor. Dennis de her yıl yepyeni çizimler hazırlıyor. Dennis’in çalışmaları tutkuyla izleniyor ve hakkında pek çok web sitesi ile blog bulunuyor. Hayranları onun yeni tasarımlarını bir an önce görmek için heyecanla bekliyor.

Aşağıdaki söyleşide Dennis, doodle çizimlerini ve hayal ettiği işi nasıl elde ettiğini anlatıyor:

Bir çok kişi ilgi duydukları alanlardan sadece bir tanesini seçmek zorunda kalır. Bilgisayar ve sanatı birleştiren mükemmel bir işi nasıl elde ettin?

Üniversite yıllarımda Google’da staj yaptım. Bana web sitesinin bakımına yardım etme görevi verilmişti. Bir süre sonra web tasarım yardımcısı oldum. Ben Google’a katılmadan önce kurucular Larry Page ve Sergey Brin, tatil günleri logoları hakkında düşünmüşlerdi. Yöneticilerimden biri sanat üzerine eğitim aldığımı biliyordu ve benden bunu denememi istedi. O günden beri tek başıma tasarımları hazırlıyorum, kariyerim de güçlendikçe güçleniyor!

Günlük olaylar ve tatiller hakkında bilgi alabilmek için sürekli gazete mi okuyorsun?

Çalışmaları önceden hazırlama sürem duruma göre değişiyor. Bazen, günlük olaylar için gerçekten çok hızlı çalışıyorum. Mars Gezgini Mars’a indiğinde 24 saat içinde logo hazırlamıştım. Bütün ülkeler için, özel bir gün varsa bunu kutlamak istiyoruz.

Google kullanıcılarından öneriler alıyor musun?

--Reklam--

Kullanıcılardan çok miktarda öneri geliyor. Kullanıcı görüşlerine ve önerilerine gerçekten açığız.

Çizimlerdeki tasarıma nasıl karar veriyorsun?

Genelde sanat harflerin içinde yer alıyor. Harflerle iç içe tasarımları tercih ediyorum. Bu bana daha ilginç geliyor.

En çok hoşuna giden doodle çizimlerin hangileri?

Çok sayıda sevdiğim çizim var. En çok özeni sanatçıların doğum günleri ile ilgili çizimlere gösteriyorum. Örneğin Monet’nin doğum gününe…

Tekrarlanan tatil günleri hakkında her zaman yeni bir tasarım hazırlamak ne kadar zor?

Kesinlikle zor, fakat bu hoşuma gidiyor. Bunu uzun süreden beri yapıyorum, her yıl yeni fikirler bulmam gerekiyor. Bir hindi ve bir çam ağacı çizmenin o kadar farklı şekli var ki!

Dennis’den Bazı Tavsiyeler

 1. Tasarımınızın Google logosunda yer alan harflerin şekillerine uygun olmasına özen gösterin, ancak bunun yaratıcı düşüncenizi sınırlamasına izin vermeyin.
 2. Farklı çizim ortamlarını deneyin ve tasarımınız için en iyisini bulmaya çalışın – unutmayın doodle çiziminizi bilgisayarınızda bile hazırlayabilirsiniz.
 3. Fazla karmaşık tasarımlardan kaçının – en çok etkiyi genelde daha basit tasarımlar yapar.
 4. Tasarımın Google giriş sayfasında görüneceğini unutmayın, bu nedenle ekranda nasıl görüneceğini düşünün.
 5. Renkleri iyi kullanmayı unutmayın, beyaz bir arka plan üzerinde nasıl duracağını düşünün.
 6. Ticari veya lisanslı imajları kullanmayın.
 7. Sınırların dışında düşünün – arkadaşlarınızın yaptıklarından farklı bir doodle çizimi hazırlamaya çalışın.
 8. Google harflerinin önünde ve arkasında bulunan alanı kullanabilirsiniz, ancak bir bütün olarak tasarımda genel bir denge oluşturmaya çalışın.
 9. Eğlenmeyi unutmayın! Bütün iş, yaratıcılık ve eğlenceli şeyler tasarlamak üzerine.


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

öğretmenler günü çizimleri

1 Yorumlar

Yorumlara Abone Ol

 1. nesrin, 20 Mayıs 2009:

  logolarınız çok güzel artı bende bir grafik tasarımcısı olmak için öğrenim görüyorum ve Dennis Hwang ‘ın e-mail adresini isdtiyorum lütfen!!!!!!!!!!

Yoruma cevap yaz

Geri İzleme linkini Al