ÖSS Baraj Puanları Düşürüldü

ÖSS Baraj Puanları Düşürüldü

--Reklam--

ÖSS’de baraj puanları düşürüldü. Ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanı 145, lisan programları için 165 olarak yeniden belirlendi.

--Reklam--

Evet çok garip üniversiteli olabilmek için giren 2 milyona yakın öğrencilerin barajları aşağı çekildi.Başarılı öğrenci için bu barajın önemi yok ama başarısız öğrenci için çok iyi bir haber oldu.Ancak peki bu iyi mi oldu diye sorulursa; daha önce önlisans bölümleri 165’ti şimdi 145 oldu.Aynı şekilde lisans bölümleri için 185’ten 165 oldu.Bu daha az soru yapmak demek.Yani üniversiteye daha az soruyla girilebilecek.Yani kalite düşüyor,eğitimsiz ve sınava çalışmadan üniversiteli olacaklar sizce bu eğitim seviyesi için kötü bir sonuç değil mi?

Tabiki sorun belki değişmeyecek çünkü yine yüksek yapanlar düşük puan yapanlara yer vermeyecek.Yani arz talep dengesi aynı olacak.

Üniversitede Profesörler çalşımadan gelen ve gayret göstermeyen öğrencilere ders anlatacaklar,öğrenci ne yapacak anlamadığı dersi ezberleyecek ve ezberci sisteme devam edilecek.

Üniversitelerin açılması çok iyi ancak üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulabilecekler mi?Üniversiteye öğrencilerin az puanla girmesi çok iyi peki üniversitelerde kaliteli eğitimi alabilecekler mi?

Sınav sistemi aşamalı olarak yapılmazsa daha çok öğrenci üniversite hayali kuracak.Şuan 2 milyona yakın sınava giren varken üniversitelerin kapasiteleri 1/4’i kadar değil.Öncelikle üniversite sayıları artarken,üniversitelerde verilen eğitimin seviyesi yükseltilmesi için sınavlar aşamalı ve zorlaşmalı daha sonra üniversite mezunları için oluşturulacak yeni iş sahaları ile istihdam artırılacaktır.


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

öss baraj puanı 2012,ösym baraj puanı 2012,osym 2012 baraj,öss baraj puanı düştü,öss baraj puanı 2013,ösym barajı düşürdü mü,2012 ösym baraj puanı

You may also like...

1 Response

  1. sulti dedi ki:

    BU İYİ Bİ HABER AMA ÇOK DÜŞÜRÜLMÜŞ PUANLAR GENEDE ÖSYM YE TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir