GRE(Graduate Record Examination) Sınavı

GRE(Graduate Record Examination) Sınavı

--Reklam--

Şimdilerde yurt dışında kariyerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan ALES(Akademik Lisansüstü Sınavı) gibi GRE(Graduate Record Examination) sınavı yapılmaktadır.işte bu sınav nedir? ve ne işe yarar? GRE sınavında neler sorulur? Puanı nasıl hesaplanır? gibi sorulara cevap bulduk…

--Reklam--

GRE, A.B.D. ve diğer ülkelerde ingilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için alınması gereken bir sınavdır.

GRE sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır.

Sınav iki formattan meydana gelmektedir. 1) General Test 2) Subject Test

GRE General Test genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavını kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuranlar tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta,bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte alınmasını istemektedir.

GRE sınavı broşürlerine ve örnek sorularına www.gre.org adresinden ulaşabilirsiniz.

GRE Amerika’daki Yüksek Lisans Programlarının İşletme dışındaki bölümlerine başvurmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.

Sınav 3 çoktan seçmeli bölüm (Sayısal ,Sözel ,Analitik ) ve Kompozisyon bölümlerinden oluşmaktadır.

Sözel Sayısal
30 soru 28 soru
30 dk. 45dk.

Kompozisyon bölümünde 2 soru sorulmaktadır.İlk soru bir konu üzerindeki yorumların sorulduğu 45 dk. süresi olan ,ikinci bölüm bir argüman üzerinde akıl yürütmenizin istendiği 30 dk.süresi olan bir bölümdür.

GRE sınavının öğrencilerden bekledikleri; odaklanma yeteneği, temel dilbilgisi , mantık , matematik , kavrama ve akıl yürütme becerisi , problem çözme yetkisi ve bu yetenekleri belirli bir zaman diliminde etkin bir şekilde kullanabilmeleridir.

Sözel ve Sayısal bölümlerinin değerlendirmeleri hemen yapılmaktadır, fakat kompozisyon bölümünün değerlendirmesi resmi sonuçlarla açıklanmaktadır.Sözel ve Sayısal bölümlerinin notlandırılması: 0 – 60 ,sınavın tamamının notlandırılması: 200 – 800 arasındadır. Kompozisyon bölümünde notlandırma ise 0 – 6 arasındadır ve diğer bölümlerden ayrı değerlendirilir.

Her sene değişmekle birlikte aşağıdaki tabloda sınava katılanların yüzde kaçının ortalama kaç puan aldığı bilgisi görülebilir.

% 96 – 99

720

% 79 – 90

630

% 61 – 75

570

% 37 – 50

500

Sınav Başvuru Merkezi :

Educational Testing Service,
P.O.Box 6000 Princeton,
NJ 08541-6000, U.S.A.
Tel: 609-771-7670, Fax: 609-771-7906


Okumadan Geçmeyin:En Çok Aranan Kelimeler:

graduate record examination nedir,gre sınav tarihleri 2012,gre nasıl bir sınav,yaratıcı Reklam,gre sınavı örneği,gre sınavı tarihleri 2012

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir